Muzyka w służbie pokoju


13 lutego minęła 55 rocznica premiery jednego z najważniejszych albumów muzycznych w historii, który zdaniem wielu dał podwaliny pod to co dzisiaj ogólnie nazywa się muzyką metalową. Ze względu na to, że charakteryzuje się ona ciężkimi brzmieniami, mocnymi wokalami oraz często obrazoburczymi tekstami przez wielu ludzi, którzy odznaczają się mocno wrażliwością jeśli chodzi o zmysły słuchu czy wzroku taki rodzaj muzyki jest nie do przyjęcia. Estetyka nie pozwala często na to aby przezwyciężyć swoje różne ograniczenia oraz nawyki i spróbować poznać jej przekaz, który wcale nie musi być negatywny oraz jak wielu twierdzi demoniczny. Tym czasem naukowcy w wyniku badań tekstów piosenek wywnioskowali, że to właśnie muzyka metalowa jest najinteligentniejsza. A właśnie teksty zespołu Black Sabbath uznano dodatkowo za najinteligentniejsze wśród tekstów zespołów grających metal.

Psy wojny

Pół roku później Black Sabbath wydało drugi, być może jeszcze bardziej słynny album pt. „Paranoid” z najbardziej znanym ich utworem o tym samym tytule. O ile piosenka traktowała o rozstaniu z kobietą, o tyle otwierająca album piosenka ma jednoznacznie inteligentniejszy, antywojenny wydźwięk. Wokalista Ozzy Osbourne śpiewa w piosence o znamiennym tytule „War pigs” m.in. „Politycy się chowają. Tylko rozpoczęli wojnę. Dlaczego mieliby walczyć? Lepiej ją biednym zostawić!„. Utwór pokazuje pełną świadomość wokalisty, że ludzie są wysyłani na wojnę w imię czyichś interesów, a nie z patriotycznych pobudek, co niektórym wydaje się głównym uzasadnieniem. Szczególnie gdy dalej śpiewa „Czas pokaże, że dla tych.wpływowych umysłów. Wojna to tylko zabawa. Traktują ludzi jak pionki w szachach„. Powstały w podobnym czasie zespół brytyjski Judas Priest także potrafił poruszyć temat wojenny w piosence „Genocide„, co oznacza ludobójstwo. Wokalista Rob Halford śpiewa w jednej ze zwrotek „Błyskają bezuczuciowe szable. Tną as aż po ziemię. Żądne krwi życia. Wszystkich, których mogą znaleźć„. Na tym samym albumie znajdujemy także piosenkę „Tyrant” traktującą o systemie totalitarnym. Znakomity brytyjski wokalista rozpoczyna piosenkę słowami „Spójrzcie, to ja, wasz dowódca. Którego uchwyt kontroluje was wszystkich. Nie opierajcie się, poddajcie się. Nie okażę litości”. Jedne z najbardziej znanych antywojennych przekazów usłyszeć można w utworach zespołu trahsmetalowego Megadeth. Piosenka „Holy wars” rozpoczyna się od słów Davida Mustaine’ a „Brat zabije brata. Przelewając krew przez kraj. Mordowane dla religii. Coś czego nie rozumiem„. Ten znakomity zespół ma także i cały album, którego sam tytuł mówi bardzo dużo „Peace sells, but who’s byuing?”. I takie słowa śpiewa także lider zespołu w tytułowej piosence. No bo właśnie? Kto by dziś miał kupować pokój jeśli nie jest on opłacalny?

Polskie akcenty

Takich zespołów z zagranicy jest oczywiście o wiele więcej, ale można dla przykładu także znaleźć zespoły z naszego kraju, które nie raz odznaczały się antywojennym przekazem. Można tutaj wymienić chociażby zespół Dezerter, którego nazwa już jest znamienna, a Robert Matera w dużej liczbie piosenek skupia się na antywojennym przekazie. Choćby w piosence mającej ten sam tytuł co nazwa zespołu, refren wybrzmiewa jednoznacznie, że wokalista nie ma zamiaru strzelać do kogoś po drugiej stronie „Panie prezydencie, ani mi to w głowie, nie po to żyję, by zarzynać biedaków. Proszę się nie gniewać, lecz muszę być szczery, podjąłem decyzję, będę dezerterem”. Taki jednoznaczny wydźwięk znajdujemy także w jednej z najbardziej znanych piosenek KSU „1944”. Znany jak „Siczka” wokalista i założyciel zespołu śpiewa „Kiedyś dadzą Ci karabin, każą równo stać, kiedyś każą załadować, potem oddać strzał, siłą wpędzą do okopu, w błoto wbiją twarz. Później padnie rozkaz Umrzyj i skończy się czas„. Marek Piekarczyk, wokalista zespołu TSA w piosence „Pierwszy karabin” proponuje refleksję odbiorcy: „A teraz pomyśl co stanie się. Gdy cię naucza już słowa wróg. Ktoś wskaże palcem krzyknie on. Padnie komenda co zrobisz co. Strzelisz! Bo zdławi cię strach„. Jest także mocny rockowo-metalowy zespół Proletaryat, którego twórczość też często nawiązuje do wojny, przemocy, wyzysku. W 1999 roku zespół nagrał album „Made in USA”, a bardzo mocno świadczące o świadomości twórców teksty antywojenne przywołują na myśl ówczesne bombardowania Jugosławii przez wojska NATO-wskie. Oto bowiem już w piosence otwierającej album Tomasz Olejnik śpiewa „O pokoju krzyczy świat, krzyczymy ja i Ty. A gdyby nie zrozumiał ktoś, polecą rakiety„. Pod koniec albumu natomiast w piosence „Żołnierze demokracji” słyszymy m.in. „W imieniu demokracji, bez prawa negocjacji, leczymy świat bombami, stań do szeregu z nami”. Co już wtedy nawiązywało do tzw. „wojen humanitarnych”.

Tezy o Feuerbachu wiecznie żywe

Karol Marks opublikował swoją słynną pracę, w której zawarł „Tezy o Feuerbachu”. Jedna z nich brzmiała „Filozofowie dotychczas tylko opisywali świat, idzie jednak o to, aby go zmieniać”. Można w tym przypadku zamienić słowo „filozofowie” na „muzycy”, którym do tego ze względu na fragmentaryczną wiedzę, uprzedzenia czy też ogromną komercjalizację oraz mamonizację życia często ciężko jest do końca zrozumieć dziejące się procesy społeczno-polityczne. A cały czas aktualnym jest właśnie postulat aby poprzez określone działania zmieniać ten brutalnie opisywany stan rzeczy, szczególnie że właśnie mija 3 rocznica rozpoczęcia Specjalnej Operacji Wojskowej, a do ewentualnego pokoju cały czas tak naprawdę może być daleko, a szacunkowe liczby ofiar wahają się od kilkudziesięciu tysięcy po obydwu stronach do nawet ponad miliona. A sprzeczność różnych interesów, może spowodować to, że jak powiedział u Tuckera Carlsona Victor Orban „Wojna może potrwać jeszcze i 20 lat, a jej skutki możemy odczuwać przez kolejne 100″…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post