Słowacja niegotowa na celne zawirowania


Ekonomista i były minister finansów Słowacji Ivan Miklos w wywiadzie dla „The Slovak Spectator” powiedział, że polityka prezydenta USA Donalda Trumpa doprowadzi do długoterminowego kryzysu gospodarczego. Jego zdaniem handel może się załamać jeśli USA wycofają się ze swojego stanowiska gwarantującego globalizację. Nazwał to co proponuje Trump „prawem dżungli” gdzie cały czas silniejszy narzuca wolę słabszemu. Obawia się on upadku, który miałby być bolesny dla wszystkich krajów na świecie. A już tym bardziej zagrożone będą tak małe gospodarki na Słowacja. A do tego Słowacja w jego opinii jest źle przygotowana na nadchodzące zmiany w globalizacji. Zarzucił premierowi Fico brak działań w kwestii modernizacji kraju w tym kierunku. Na pytanie czy cła zagrożą przemysłowi samochodowemu, powiedział że już są problemy z tanimi, chińskimi samochodami. 25-procentowe cła tylko pogłębią problemy.

Błędy Trumpa

Chińczycy nie są odosobnieni w swoich opiniach, bo także były minister twierdzi, że cła importowe są złym ruchem gdyż spowodują wprowadzenie ceł odwetowych. Trump najwyraźniej jego zdaniem wierzy w zrównoważony handel, ale to jego zdaniem bzdura. „Problem z cłami polega na tym, że szkodzą wszystkim, ale mniejszym i otwartym gospodarkom, takim jak Słowacja, jeszcze bardziej”. Także on wskazuje, że gdy za pierwszej kadencji Trumpa wprowadził on cła na produkty chińskie, to deficyt się rzeczywiście zmniejszył, ale z Meksykiem i Kanadą wzrósł jak cały deficyt handlowy i teraz czeka Amerykę powtórka. Potwierdził, że cła uderzą w Amerykanów. Z jednej strony podrożeją samochody w Europie, a z drugiej strony importowane produkty pośrednie wykorzystywane w amerykańskich produktach. Cła mają też wedle opinii Miklosa wzmocnią amerykańskiego dolara czyli spowodują droższy amerykański eksport oraz tańszy import. A to będzie sprzeczne z ideą zmniejszania deficytu handlowego. I tylko opinia publiczna mogłaby go zmusić do zmiany decyzji pod wpływem inflacji.

A ceny rosną

Nie bez powodu może mieć obawy o przyszłość Słowacji były minister tego kraju jeśli okazuje się, że inflacja jest najwyższa od 15 miesięcy. Wszystko to za sprawą powszechnego wzrostu cen usług i dóbr pierwszej potrzeby. Rocznie inflacja wynosi 4 procent. „Największy wpływ na wzrost w ujęciu miesięcznym miały ceny w restauracjach i hotelach, które wzrosły o 1,5 procenta. Usługi gastronomiczne odnotowały wzrost o 2,3 procenta w stołówkach i 1,1 procenta w restauracjach i kawiarniach. Ceny zakwaterowania wzrosły również o 1,2 procenta”. A wszystko to przed uwzględnieniem podatku od transakcji finansowych, co może pogorszyć sytuację w najbliższym czasie. Ceny żywności natomiast wzrosły przez rok o 4,1 procent, głównie z powodu wyższych cen mleka, jaj i produktów mącznych.

Zamykane zakłady

Tak jak w Polsce czy Europie, tak i na Słowacji zamykane są zakłady pracy. Przykładowo niemiecki producent obuwia Lowa dołącza do fali zamknięć na Słowacji. Wszystko nastąpi do końca sierpnia 2025 roku. Jak sucho uzasadniła to firma w oświadczeniu podpisanym przez prezesa Tecnica Group Alberto Zanattę i dyrektora produkcji Branislava Bernata „Lowa, część Tecnica Group, dokonuje ponownej oceny swojej struktury przemysłowej w celu zwiększenia efektywności produkcji i wzmocnienia synergii w całej grupie”. A chwilę wcześniej duńska firma Ecco ogłosiła, że „zamknie słowacką fabrykę, zwalniając 650 pracowników”. Jak wyjaśniono „decyzja, potwierdzona przez słowackiego rzecznika Ecco Mateja Kováča, jest następstwem lat narastającej presji finansowej, globalnego spadku popytu i słabnących zamówień od spółki macierzystej. Od otwarcia w 1998 r. zakład Martin wyprodukował ponad 50 milionów par butów i był jedną z sześciu globalnych fabryk w portfolio Ecco”. Robert Fico mierzyć się musi więc nie tylko ze sprzecznościami wynikającymi z konfliktów z Unią Europejską, w której duże wpływy mają globaliści ale także z sytuacją wewnętrzną, gdzie problemy pogłębiają się z inflacją oraz bezrobociem, a pomimo przynależności do obozu trumpowskiego przyszłość może wyglądać dla sytuacji ekonomicznej Słowacji może być nieciekawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Post