Mija właśnie 80 lat od oficjalnego zakończenia II wojny światowej, która była najstraszniejszym konfliktem w historii ludzkości, pochłaniając wedle szacunków ponad 50 milionów istnień ludzkich. Jednak tak naprawdę różne wojny toczą się cały czas, czy to na Ukrainie, na Bliskim Wschodzie, a obecnie rozpoczął się konflikt między Indiami, a Pakistanem i nie wiadomo w jakim kierunku będzie on mógł zmierzać, szczególnie że obydwa kraje posiadają broń jądrową. W ostatnim czasie rozhuśtywano nastroje społeczeństwa w różnej tematyce która obejmowała na przestrzeni co najmniej 25 lat zagrożenie terroryzmem islamskim, Iranem, a w ostatnich kilkunastu latach także Rosją, z przerwą na złowrogiego wirusa. The Guardian przedstawił jak wyglądają skutki tego typu działań na stany psychiczne mieszkańców Europy.
Trzecia wojna światowa w ciągu dekady
Nie dość, że specjaliści uważają, że „zegar zagłady” jest najbliżej godziny dwunastej od czasu gdy go stworzono. Wedle ostatnich danych do godziny dwunastej pozostało 89 sekund. Sama godzina dwunasta oznacza nuklearną zagładę. Tym czasem znane pismo podało wyniki sondaży, które współgrają z tym co pokazują wskazówki zegara zagłady. Amerykanie oraz Europejczycy Zachodni maja obawy, że trzecia wojna światowa wybuchnie w ciągu najbliższej dekady, a najbardziej prawdopodobną przyczyną są napięcia z Rosją. Do tego respondenci uważają, że to co wydarzyło się przed jak i po drugiej wojnie światowej powinno być nauczane w szkole. Co jak widać zdecydowanie stoi w sprzeczności z praktyką. Bo przecież permanentnie buduje się nastrój psychozy i ogłasza kolejne zakupy broni oraz wznawianie produkcji zbrojeniowej w Europie. A w Polsce tnie się program edukacyjny, historię ograniczając do jeszcze mniejszego wycinka.
Nawet połowa respondentów z obawami
Tych, którzy mają obawy jest w przedziale od 41 do 55 proc. respondentów. Badania przeprowadzono w pięciu krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania). To oni uważają, że konflikt światowy może wybuchnąć w przeciągu 5-10 lat. 45 proc. Amerykanów uważa tak samo. Natomiast skuteczne straszenie po lutym 2022 roku użyciem przez Rosję broni jądrowej wywołało także efekt w sondażach, gdyż od 68 proc. do 76 proc. uważa zbliżający się konflikt może być związany z użyciem broni nuklearnej, a 57 do 73 proc. respondentów uważa, że ewentualny światowy konflikt pochłonął by jeszcze więcej ofiar niż w drugiej wojnie światowej. Znacznie mniejsza część badanych stwierdziła, że trzecia wojna światowa pochłonęłaby życie większości ludzi na świecie. Oprócz tego ludzie obawiają się, że ich kraje będą zaangażowane w wojnę. Przykładowo takie obawy wyraziło 66 proc. Włochów i aż 89 proc. Brytyjczyków. Gorzej jest z wiarą w możliwości gdyż tylko 16 proc. Włochów wierzy że ich kraj zdoła się obronić, co patrząc na ich udział w drugiej wojnie światowej może być w pełni uzasadnione. Entuzjazm Francuzów również nie jest na wysokim poziomie, bo tylko 44 proc. wierzy w skuteczną obronę ich kraju. Za to Amerykanie są bardziej optymistyczni gdyż ufa ich wojsku 71 proc. badanych.
Gdzie może leżeć przyczyna?
Ze względu na to, że główny wróg jest wskazany bez wcześniejszego udawania, że chodzi o jakiś Iran, to ok. 70 proc. Zachodnich Europejczyków oraz Amerykanów uważa, że Rosja mogłaby być najbardziej prawdopodobną przyczyną wybuchu trzeciej wojny światowej. Ale i Stany Zjednoczone zdaniem większości Hiszpanów, Niemców czy Francuzów mogą przez różne generowane napięcia stać się powodem konfliktu. Najbardziej jak widać kuleje wiedza historyczna połączona z permanentnym demonizowaniem Rosji na kontynencie. Bowiem zdaniem respondentów których było od 40 do 52 proc. to USA przyczyniło się najbardziej do pokonania nazistów. Natomiast ledwie 17-28 proc, badanych wskazało na Związek Radziecki. Natomiast Wielka Brytania zdaniem 41 proc. ich mieszkańców miała być głównym pogromcą nazistowskich Niemiec. Jak widać nie znają oni chyba statystyk ofiar które poniosły poszczególne kraje, a Wielka Brytania oraz Stany Zjednoczone w stosunku do ilości ofiar z ówczesnego Związku Radzieckiego poniosły ich znacznie mniej.